POW // Toys // Collectibles | Kanyon

POW // Pop / Culture / Toys / Collectibles | Magaza Tasarim

Türkiye’nin ilk ve tek konsept çizgi roman ve figür mağazası olan POW. Caddebostan mağazasından sonra ikinci mağazası İstanbul Avrupa yakasında Levent’te bulunan Kanyon AVM de yer almaktadır. Marvel, DC Direct, Slideshow Collectibles, Kotobukiya, Gentle Giant, Diamond, McFarlane. Neca ve Weta gibi dünyanın en saygın çizgi roman ve figür üreticilerinin en güncel ürünlerini Caddebostan’dan sonra POW Kanyon’da da bulabilirsiniz. POW Kanyon AVM magaza tasarim, iç mimari ve cephe konsept tasarımı,uygulama projeleri ve kontrolörlük hizmeti yine TEAM Proje ekibi tarafından yapılmıştır.

İstanbul’un prestijli ve popüler alışveriş merkezlerinden biri olan Kanyon AVM için POW’un tasarım karakterinden kopmadan bulunduğu alana özel bir yaklaşımı kaleme alındı. Caddebostan POW mağazası için alınan belirgin tasarım kararları sonucu ortaya çıkan konsept mağaza rolü, hem farklı bir çok marka değerinin tek bir sembol ile temsilini hem de yeni lokasyon ve özellikteki mağazalar için de önceden kesin bir dil oluşturmuştu. Formun rahat kullanılabilir olması ve her mekan için geliştirilebilmesine imkan vermesi sebebiyle, projenin  bulunduğu fiziki koşullar mağazanın iç mimari ve cephe tasarımına yön vermiştir.

Tasarım

Magaza tasarim ile çözülmesi gereken en büyük problemi 15 metrelik bir cepheye sahip olmasına karşın eninin sadece 2 metre olmasıydı. Her metrekarenin değeri göz önüne alındığında bu dar alan içinde işletme için maksimum ürün teşhiri sağlanırken, POW müşterileri için de rahat bir algı oluşturmak zorundaydık.

Cephede yine ana renk olan sarı ile başlayan keskin hatlı mağara formlu dolu yüzey. genişletilmiş metal mesh ile devam  eden ettirilerek koridordan geçen insanların iç mekanı algılayabilmeleri için şeffaf ve geçirgen  bir ilişki amaçlanmıştır. Aynı amaç doğrultusunda tasarlanan cam vitrin üniteleri sayesinde hem ek teşhir alanı yaratılmış hem de şeffaflık etkisi dış ve iç mekan için devam ettirilmiştir.

Zeminde tasarlanan sarı-siyah-gri şeritlerden oluşan grafik çalışması, cephe formundan taşıdığımız iz düşümün deforme edilmesiyle ortaya çıktı. Alanı tanımlamak ve vurgulamak adına yarattığımız bu etki aynı zamanda cephe hattını da geçerek mekanı geniş hissettirmek için bize yardımcı bir tasarım aracı olmuştur. Alanı tanımlamamıza yardım eden bir diğer unsur ise tüm cephe etrafını led profil ile çevreleyerek oluşturduğumuz ışıklı kontur etkisidir.

Cephe

Cephe de oluşturulan kabuğun formu ve şeffaflığı sebebiyle marka vurgusu için metal mesh üzerinde düşündüğümüz POW. grafiği daha önceki projelerimizde de zevkle çalıştığımız grafiti  sanatçısı Resul Bilgin tarafından yorumlandı. Bu sayede cepheye ait son detayımız da konsept projeye uygun olarak sanatsal bir deneyimle tamamlanmış oldu.

Dış mekanda metal mesh ve cam üniteleri ile yarattığımız şeffaflık etkisine ek olarak iç mekanın tavanında kullandığımız ayna laminant tavan sayesinde mekanın yükseklik algısını da kırmış olduk. Genel aydınlatma için tavanda, POW genel konseptine uygun düz, kırık ve düzensiz olarak yerleştirilen lineer aydınlatmalar kullanılmıştır. Genel ve ünite aydınlatmaların tamamında kullanılan led ürünler sayesinde mekanın enerji ve sıcaklık değerleri kontrol altına tutulmuştur.

Mekan darlığı Caddebostan magaza tasarim ında olduğu gibi orta teşhir ünitelerine imkan vermediği için büyük ve diğer ölçekteki tüm ürünler için duvar ünitesinde belirli alanlar oluşturulmuştur. Standart ölçekli ürünler için uzun raf ve raflarda endirekt led aydınlatma detayları kullanılmıştır. Büyük ölçekli ürünlerde ise cam raflar ile birlikte ünitenin duvar bölümünde tamamen ışıklı bir yüzey oluşturularak ünitelerin derinlik etkisi arttırılmıştır. Ünite altlarında kullanılan gizli ışık detayları ünitenin zeminde kopuk algısı oluştururken, yaratmaya çalışılan atmosfer için de destekleyici ışık etkisi yardımcı olmuştur.

POW | Kanyon

Kanyon AVM’nin metro koridorunda konumlandırılan POW. magaza tasarim, farklı ürünleri, konsept cephe ve iç mimari tasarımı sayesinde bulunduğu alana yeni bir imge kazandırmıştır. POW Caddebostan ile ortaya çıkan tasarımın, temel karakterlerini koruyarak farklı alan ve fiziki koşullara göre yeniden yorumlanması adına POW Kanyon başarılı bir proje özelliği de taşımaktadır. Ayrıca TEAM Proje Mimarlık ekibinin her mağaza için aynı vurguya sahip fakat farklı tonlamalarla karşınızda olacağının ipucunu vermektedir.

LOKASYON

Kanyon AVM | Levent | İstanbul

PROJE EKİBİ

Aykut Mete | Tamer Ekinci | Fatih Aşçı

PROJE TÜRÜ

İç Mimari Tasarım ve Projelendirme

PROJE ALANI

30 m²

MÜŞTERİ

Bambam Ltd. Şti.

magaza tasarim pow kanyon

magaza tasarim pow kanyon

magaza tasarim pow kanyon

magaza tasarim pow kanyon

magaza tasarim pow kanyon

magaza tasarim pow kanyon

magaza tasarim pow kanyon

magaza tasarim pow kanyon

magaza tasarim pow kanyon

magaza tasarim pow kanyon