POW // Pop Culture / Cafe / Toys / Collectibles / Magaza Icmimari

Türkiye’nin ilk ve tek konsept çizgi roman ve figür mağazası olan ve içinde minik bir kahve / cup-cake servisi bulunan POW, İstanbul, Anadolu yakasında Kadıköy, Caddebostan Kültür Merkezi’nin karşısında yer almaktadır. Marvel, DC Direct, Sideshow Collectibles, Kotobukiya, Gentle Giant, Diamond, McFarlane, Neca ve Weta gibi dünyanın en saygın çizgi roman ve figür üreticilerinin en güncel ürünlerini Pow’da bulabilirsiniz.POW Caddebostan Magaza icmimari ve cephe konsept tasarımı // uygulama projeleri ve kontrolörlük hizmeti TEAM Proje ekibi tarafından yapılmıştır.

Markanın kurucularının konsept için beklentilerinin, müşterilerin her ziyaretinde heyecan duyacakları, ilgi çekici ve içeriğine uygun bir iç mimari tasarım olduğunu belirttiler.

Bu beklenti Team Proje ekibi için tasarım ve uygulama süreçlerinin en eğlenceli proje olması ile birlikte zamansız tasarıma sahip, tanımlı bir mağazanın ortaya çıkmasını sağladı.

Proje tasarım süreci, ilk ilgi noktası olan dış cephe tanımı ile başladı. Bu tanımla, göz teması kurulan her noktadan mağaza tasarımının fark edilmesi ve merak uyandırması amaçlanmıştır.

POW markasının ürün ve içeriklerinden dolayı ortaya çıkan fikir, geçmişten günümüze tüm çizgi roman kahramanlarının iyi veya kötü karakterlerinin kendilerine ait gizli, güçlü ve farklı olarak tanımlayabileceğimiz mekanlara sahip olmalarıydı.

Bütün bu tanımlamalar gözümüzde, çizgileri kesinleştirilmiş modern malzemeler ile yorumlanacak bir mağara formu canlandırdı. Oluşan formu hayal gücü yüksek olan bu dünya ile birleştirmek içinde SARI ana renk seçildi.

CEPHE

Cephe ile başlayan tasarım sürecine, form ve renkleri iç mekana taşınarak devam edilmiştir. Magaza icmimari sinde girişinden itibaren duvar, vitrin ve orta teşhir üniteleri aynı çizgide tasarlanmış ve ürün çeşitliliği sebebiyle maksimum alanı değerlendirilmiştir. Mekanda Duygusal malzeme ve renkler kullanılmamasına rağmen form ile gelen akışkanlık mekanı yorumlanabilir kılmıştır.

Tavanda ise, duvar ünitesi ve devamında yer alan kahve servis alanı tek bir tavan ilişkisi içinde yer almıştır. Vitrin alanı ve mağaza devamında ise yine mekan formuna uygun siyah metal mesh tavan sayesinde derinlik hissi yaratılmak istenmiştir.

Genel aydınlatma, iki farklı tavanın formuna uygun, direkt ve lineer aydınlatmalar ile çözülmüştür. Vitrin cephelerinde ise noktasal aydınlatmalar kullanılmıştır. Ürünler için özellikle teşhir ünitelerinde endirekt LED detayları tasarlanmıştır. Ünite altlarında kullanılan gizli ışık detayları ünitelerin zeminden kopuk algısı oluştururken, yaratmaya çalışılan atmosfer için de destekleyici ışık etkisine yardımcı olunmuştur.

Belirgin tasarım kararları sonucunda ortaya çıkan konsept mağaza rolü, hem farklı bir çok marka değerinin tek bir sembol ile temsilini hem de yeni lokasyon ve özellikteki mağazalar için de şimdiden kesin bir oluşturmuştur. Formun rahat kullanabilir olaması ise her mekan için geliştirilebilmesine imkan verecektir.

LOKASYON

Kadıköy | İstanbul

PROJE EKİBİ

Aykut Mete | Tamer Ekinci | Nagehan Güneşer

PROJE TÜRÜ

İç Mimari Tasarım ve Projelendirme

PROJE ALANI

100 m²

MÜŞTERİ

Babmbam Ltd. Şti.

pow magaza icmimari

pow magaza icmimari

pow magaza icmimari

pow magaza icmimari

pow magaza icmimari

pow magaza icmimari

pow magaza icmimari

pow magaza icmimari

pow magaza icmimari

pow magaza icmimari

pow magaza icmimari

pow magaza icmimari

pow magaza icmimari

pow magaza icmimari

pow magaza icmimari

pow magaza icmimari

pow magaza icmimari